Meclise IKI Ayri Eleke

Van Başsavcılığı, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van Milletvekili Fatma Kurtulan’ın yargılanması için 2 ayrı suçtan dolayı Meclis’e 2 fezleke gönderdi.

Van Başsavcılığı, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van Milletvekili Fatma Kurtulan’ın yargılanması için 2 ayrı suçtan dolayı Meclis’e 2 fezleke gönderdi.

DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Terör örgütü PKK propagandası yapmak’ ve ‘Seçim kanununa muhalefet’ suçlarında başlattığı soruşturmalarını tamamlayarak dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’e 2 ayrı fezleke gönderdi.

Başsavcılık, DTP’nin diğer Van Milletvekili Özdal Üçer için seçim mitinginde yaptığı konuşmada ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla başlatılan soruşturma ise devam ediyor.

Alınan bilgilere göre, 22 Temmuz seçimlerinden önce DTP’nin Van’da yaptığı mitinglerde milletvekillerinin yaptığı konuşmalarda suç unsuru taşıdığı gerekçesiyle konuşmalar yargıya taşındı.

Mitinglerde DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan ve Özdal Üçer’in konuşmalarını o dönemde takibe alan Van Emniyet Müdürlüğü aynı kişiler hakkında o dönemde Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Fatma Kurtulan’ın 13 Temmuz tarihinde İtfaiye Meydanı’nda yaptığı konuşma ile ilgili Başsavcılık 2 ayrı soruşturma başlattı.

Aynı tarihli konuşmalarda Kurtulan’ın ‘… Sayın Öcalan’ın yaşamı üzerinde siyaset yapmayacağız…’ konuşmalarına karşılık kalabalığın terör örgütü ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attığı belirtiliyor.

Başsavcılığın Kurtulan’ın ‘Terör örgütü PKK Kongra-Gel’in propagandası yapmak’ suçundan dolayı soruşturmayı tamamladı. Kurtulan’ın yine aynı tarihte 298 sayılı Kanunun 151/2 maddesine göre ‘Türkçe’den başka dil kullanıldığı’ yani konuşmasını Kürtçe yaptığı için ayrı bir soruşturma yürüttü.

2 ayrı soruşturma tamamlayan Başsavcılık, Kurtulan’ın dokunulmazlığının kaldırılması için 2 ayrı fezleke hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmek üzere 15 Kasım’da Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

DTP’li Kurtulan PKK terör örgütünün kamplarında 3 ay silahlı eğitim aldığı yönünde basında çıkan haberler üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daha önce başlattığı soruşturmada görevsizlik kararı verilerek dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise Kurtulan’ın yargılanması için TBMM’ye fezlekesini göndermişti.

Başsavcılığın DTP Van Milletvekili Özdal Üçer’in 19 Temmuz tarihli konuşmasında ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla başlattığı soruşturmanın ise devam ettiği öğrenildi.

Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı, konu ile ilgili olarak soruşturmaların gizlilik içerisinde yürütüldüğünü belirterek, dosyaların içeriği ile ilgili bir açıklamanın yapılmayacağını söyledi.

2.6 (52.5%) 8 votes