Kimse Yok Mu Van’da 11 bin aileye kurban eti dağıtıyor

Kimse Yok Mu Derneği’nin organizasyonuyla İzmir, Manisa ve Malatya’dan gelen 110 işadamı Van’da kestirdikleri kurbanların etlerin dağıtımına başladı. Bayramın ilk iki günü dağıtımları yapılacak kurbanlıklar il ve ilçelerde 11 bin aileye dağıtılacak.

Kimse Yok Mu Derneği’nin organizasyonuyla İzmir, Manisa ve Malatya’dan gelen 110 işadamı Van’da kestirdikleri kurbanların etlerin dağıtımına başladı. Bayramın ilk iki günü dağıtımları yapılacak kurbanlıklar il ve ilçelerde 11 bin aileye dağıtılacak.

Kimse Yok Mu Derneği ve gönüllü üyeleri, Doğu ve Güneydoğu illerinde fakirlerin kapılarını  ‘Kimse Yok mu’ diye çalarak, poşetler halinde dağıtımlarını yapıyor. Binlerce kilometre yol kat edip, Ailelerini ve evlerini bırakarak doğuya gelen işadamları Kimse Yok Mu Derneği aracılığı ile kurbanlarını keserek, daha önceden tespit edilen ailelere dağıtmaya başladı.

Doğu ve batı kardeşliğini pekiştirmek için yapılan bu faaliyetler, doğudaki insanların sevinmesine sebep oluyor. Aylarca et tatmayan fakir aileler karşılarında gördükleri hayırseverlere,  Kürtçe ( HUDA DE RAZİ)diyerek dua ediyorlar. Batıdan gelen işadamlarının bu güzelliklerine, bölgedeki yöneticiler ve ihtiyaç sahibi aileler takdirle karşılıyor.

Bu kapsamda batı illerinden gelen işadamları, başta Van, Hakkâri, Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Batman’da kurbanlarını keserek etlerini buralardaki ihtiyaç sahibi ve yoksul ailelere dağıtıyorlar. Van’da İzmir, Manisa ve Malatya’dan gelen yaklaşık 110 kişilik işadamı grubu kurbanlarını keserek etlerini, Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (VASİAD) ve Van Öğretmenler Derneği (VÖDER)’in katkıları ile önceden belirlenen 11 bin aileye dağıtıyor. Kurban kesim yerinde başlayan heyecan, etlerin parçalanmasından, kemiklerin ayrılması, etlerin doğranması ve tartılarak poşetlenmesi ve bunları ailelere ulaştırılması konusunda yüzlerce fedakâr insan çalışıyor.

Etlerin poşetlenmesinden sonra, araçlarla yola çıkan hayırseverler, daha önce tespit edilen ailelerin kapılarını çalarak evlerine etlerini bırakıyor. Eşi ve 7 çocuğu ile birlikte 2 gözlü bir evde yaşamını sürdüren Mehmet Taşocak’ın evini ziyaret eden Kimse Yok Mu ekibi, aileye geçen yıl olduğu gibi bu yılda etsiz bırakmadı.

Aileye 4 kilo et verip, gönlünü alarak bayramını tebrik edildi. Mehmet Taşocak, işsiz ve maddi durumu iyi olmadığını ifade ederek, hayırsever insanların yardımı ile geçindiğini dile getirdi. Bir oğlunun yakın zamanda askere gideceğini anlatan Taşocak, oğlunun askere gitmesiyle geçiminin daha da zor olacağını ifade ederek, “Oğlum da askerde mağdur olacak. Ona para göndermekten zorlanacağım. Hocaefendimiz bize yardım göndermiş. Allah onun hayrını kabul etsin. Allah herkese yardımcı olsun” diyerek minnetlerini dile getirdi.

Rate this post