AKP’den kadınlara siyaset dersi

AK Parti, yerel seçimlerde aday olmak isteyen kadınlara yönelik ‘Kadın Siyaset Akademisi’nde siyaset dersleri verilecek.

AK Parti, yerel seçimlerde aday olmak isteyen kadınlara yönelik ‘Kadın Siyaset Akademisi’nde siyaset dersleri verilecek.

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, akademinin 2008 yılı başından itibaren ders vermeye başlayacağını söyledi.

Van ve Ağrı’da düzenlenen bölge toplantılarına katılan Fatma Şahin, Kadın Kollarının 2008 yılında yapılacak 2. olağan kongresi öncesi belde, ilçe ve il teşkilatlarındaki kadın kollarının kongrelerinin tamamlayacağını söyledi.

Parti olarak kadın kollarının çok güçlü olduğuna işaret eden Şahin, kadınların şimdiye kadar her seçimden önce çalıştırıldığını, sonra unutulduklarını vurguladı.

Türk siyasi tarihinde bugüne kadar belde teşkilatlanması ve sandık müşahitleri belli olan böyle bir örgütlenmenin olmadığını iddia eden Şahin, “Türkiye’de çok iyi örgütlenen kadın kollarımızla övünüyoruz ve içini de bilgili donanımlı dirençli, kabiliyetli, kapasiteli kadınlardan oluşturmak ve Türk siyasi tarihine damga vurmak istiyoruz. 5 yıl önce ben Doğu ve Güneydoğu’nun tek bayan milletvekiliydim bugün ise Van Milletvekili Gülşen Orhan’da Meclis’te. Ayrıca Ağrı’dan, Mardin’den, Şanlıurfa’dan parlamentoda milletvekillerimiz var. Kadının artık karar alma mekanizmasına taşınmasında sayın başbakanımızın talimatıyla bir duruş var ve bunun meyveleri de artık alınmaya başladı. Biz bundan dolayı da çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Siyasete kadının duygusal zekasını, bakış açısını, şefkatini, sabrını kazandırarak zenginleştirmek istediklerini dile getiren Şahin, kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığın ırkçılıktan daha beter olduğunu kaydetti.

KADINLAR AKADEMİSİ, KADINLARI SİYASETE HAZIRLAYACAK

Şahin, parti olarak 2009 Mart ayında yapılacak yerel seçimler için çalışmalara başladıklarını ifade ederek, “2004 yerel seçimlerinde 2 bayan belediye başkanımız, 400 meclis üyemiz seçildi. Bu rakamda yüzde 1,5 oranına tekabül etmektedir. Parlamentoda bayan milletvekillerinin oranı yüzde 10’da iken yerel seçimde yüzde 1,5 olamaz. Şimdi yerel seçimlerle ilgili genel merkezde bir çalışma başlattık ve bununla ilgili de bir akademi oluşturuyoruz.” diye konuştu.

“Belediye meclis üyesi ve belediye başkanı olmak isteyen kadınlarımız 2008’de faaliyete geçecek akademide ders almaya başlayacaklar.” diyen Şahin, “Yani genelde kadınlarımız belediyeciliği para pul işi, ihale, yol, su elektrik olarak algılıyorlar. Ancak sosyal belediyeciliğe baktığınız zaman bu direk kadını ilgilendiriyor. Biz siyaset yerelde başlasın istiyoruz. Belediye ve İl Genel Meclis Üyeliği’nde kadınlarımız muhtarlıkta var olsunlar. Buralarda başarılı olanlar, bu sistemde ayakta kalanlar da parlamentoya taşınsın. Hedefimiz bugün yerel seçimlerde parlamentoda yakaladığımız oranı yakalamaktır” dedi.

5 (100%) 1 vote